O nás
Už viac než 30 rokov sa zaoberáme predajom vysoko kvalitného náradia a nástrojov pre profesionálov. Mnohé z produktov sami vyrábame. Každý detail je dôkladne premyslený a navrhnutý s dôrazom na dlhotrvajúcu kvalitu, spoľahlivosť a profesionálny výkon. Súčasná ponuka náradia a nástrojov pokrýva takmer všetok rozsah prác v stavebnom a strojárskom sektore, a pri jej štruktúre dbáme na prehľadnosť a jednoduchosť výberu.
Našu pozornosť v súčasnosti orientujeme na nový trend v celosvetovom meradle - elektrické náradie s bezkefovým motorom, ktoré sa vyznačuje mimoriadne vysokou účinnosťou motora. V blízkej budúcnosti pribudnú do nášho portfólia viaceré modely náradia so sieťovým napájaním s bezuhlíkovým motorom. Nové modely sú zaraďované do dodacieho programu po dôkladnom posúdení ich vlastností a technických parametrov, a následnom dlhodobom testovaní v extrémnych podmienkach.
Rovnaký dôraz kladieme aj na vysokú kvalitu našich služieb. S náradím získavate až 3 ročnú záruku na chyby materiálu alebo chyby výroby. Všetky opravy sú vykonávané v našom centrálnom servisnom stredisku a sú zárukou profesionálneho a individuálneho prístupu. Navyše nepotrebujete predkladať žiadne faktúry, ani záručné listy - každé náradie má svoje jedinečné číslo, na základe ktorého ho vieme identifikovať. Veľmi radi Vám poradíme aj v akýchkoľvek technických otázkach prostredníctvom online Technického poradenstva a našim pravidelným Newsletterom.
Veľmi kvalitne a ostré vrtáky v luxusnom balení za primeranú cenu. Výhoda že sa do kufríka dajú dokupovať vrtáky neskôr aj samostatne.
Milan HrobarJeto odbornik ktory to pisal,jednoznacne suhlasim.
Trochu väčšia ako inakšie modely ale za to veľmi silná
Branodakujem velmi pekne za odborny vyklad a poradensto.
Skvelý pomocník, veľká spokojnosť
JoeExtrémne kvalitná takmer nezničiteľná sada orechov
Zaujímavý a poučný článok, určite si pílu AXCS-1801 objednám
JoePerfektne sedí v ruke, ľahká aj na dlhšie brúsenie a leštenie.
Praktické rady na jednom mieste. Veľmi jednoducho a stručne napísané a vysvetlené.
Ján BugajVeľmi kvalitne a ostré húževnaté vrtáky v luxusnom balení. Výhoda je, že sa do kufríka dajú dokupovať vrtáky neskôr aj samostatne.
Konečne poriadna sada kde nájdete aj predĺžené verzie.
Sládek MiroslavVýborný rozsáhlý, poučný článok,ktorý dopodrobna vysvetluje a popisuje váš výrobok.
Veľmi dobrý článok,detailne popisujúci vyber rezných a brúsnych kotúčov do uhlových brúsok.
JoeTáto sada vyzerá veľmi poctivo, časom zistím ako dlho vydrží - vyzerá že večne.
Je to fakt zaujímavé človek si občas ani neuvedomí čo ako funguje. Len tak ďalej.
Viktor MiklošJe to výborné náradie- ideálny darček pod stromček pre každého
Videogaléria
HERMAN Production video
HERMAN Brand video
HERMAN Commercial video
História
Vo svete
Založenie spoločnosti
Prvé prenajaté priestory v budove bývalej pošty v Revúcej iste aj dnes pamätajú začiatky plné nadšenia a vzrušenia z nepoznaného... Aj hliadkujúci policajti si museli zvyknúť na to, že sa tam svieti dlho do noci...
Na začiatku podnikania to bol predaj elektronických súčiastok a digitálnych multimetrov a predaj, montáž a servis občianskych rádiostaníc. Tomu bol prispôsobený aj prvý názov firmy: HERMAN elektronik.
Zmena orientácie na stavebný a strojársky sektor nastala o niekoľko mesiacov...
500. výročie objavenia Ameriky (1492)
"Nikdy neobjavíš oceán, keď sa budeš báť, že stratíš zem z dohľadu" (Krištof Kolumbus)
Taliansky moreplavec Krištof Kolumbus (* medzi 25. augustom a 31. októbrom 1451, Janov – † 20. mája 1506, Valladolid) chcel nájsť cestu do Indie cez Atlantik, pričom sa spoliehal na Kopernikovu teóriu o guľatosti Zeme.
3. augusta 1492 sa vydal s loďami Santa Maria, Pinta a Niña objaviť západnú cestu do Indie. 12. októbra sa doplavil na ostrov, ktorému dal meno “San Salvador”. Hoci išlo o Bahamy, Kolumbus sa až do konca svojho života domnieval, že sa dostal do Indie. Preto domorodcov nazval Indiáni. Taliansky moreplavec Amerigo Vespucci si ako prvý uvedomil, že Kolumbus objavil nový kontinent, vďaka čomu bola Amerika pomenovaná podľa jeho mena.
zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Objavenie_Ameriky
Prvý katalóg | Prvý informačný systém
Prvý produktový katalóg bol spracovaný ručne - obrázky vrtákov, hmoždiniek, kotiev, kotúčov a iných nástrojov sa vystrihovali z rôznych prospektov a lepili na kancelársky papier formátu A4 presne k vopred pripravenému textu. Následne sa z takto pripravených "originálov" kopírovali strany na kopírovacom stroji a viazali hrebeňovou väzbou.
Základy prvého informačného systému pod názvom INFOSYS zrealizovala revúcka sofwarová firma SOFT ANARCHY - tento informačný systém s menšími obmenami slúžil až do roku 2003.
100. výročie Dieselovho motora (1893)
Sťahovanie do nových prenajatých priestorov
Už začiatkom roka neboli priestory pošty dostačujúce.
Sklad sa vytvoril z prenajatého prázdneho domu v neďalekej ulici.
Neexistovala kuriérska služba - tovar sa zákazníkom prepravoval ako "spešnina" vlakom. Na železničnú stanicu v Revúcej sa zabalené objednávky vozili na dvojkolesovom vozíku. Tento vozík bol prvou investíciou do "vozového parku" firmy.
O niekoľko mesiacov už ani toto nestačilo...
Areál Lesostavu, v ktorom boli voľné priestory a do ktorého sa firma koncom roka 1994 presťahovala, sa javil spočiatku ako dobrý krok.
Po privatizácii v roku 1997 však zmenil majiteľa a ten so svojimi megalomanskými plánmi hrozil výpoveďou. Až dohoda, ktorá nebola pre firmu férová - ale iná možnosť nebola - umožnila získať 12 mesiacov času naviac. Presne toľko firme stačilo na to, aby si vyhliadla pozemok, kúpila ho, dala vypracovať projekt, získala stavebné povolenie aj bankový úver a postavila si prvé vlastné priestory (viď rok 1997).
Tragicky zahynul Ayrton Senna - bojovník za vyššiu bezpečnosť pretekov F 1 (1994)
"Čistá jazda, pravé pretekanie, to je to, čo ma robí šťastným" (Ayrton Senna)
Ayrton Senna (* 21. marec 1960, São Paulo – † 1. máj 1994, Bologna) bol brazílsky automobilový pretekár F1. Titul majstra sveta vyhral za svoju kariéru celkom trikrát.
Prišiel „čierny víkend“ a Veľká Cena San Marína - tretie podujatie kalendára F1 v roku 1994. Podujatie sa začalo piatkovým tréningom, v ktorom mal ťažkú nehodu jeho krajan Rubens Barichello. Na druhý deň v sobotu pri kvalifikácii došlo k ďalšej havárii, tentoraz však s oveľa tragickejším koncom. Zahynul pri nej Rakúšan Roland Ratzenberger. Senna si v ten deň vybojoval pole postion.
Ráno pred svojou osudnou jazdou zvolili Sennu ostatní piloti za svojho hovorcu a chceli spoločne prinútiť organizátorov k vyššej bezpečnosti a zabrániť ďalším haváriám. Brazílčan bol rozhodnutý, že sa na štart nepostaví a pretekať nebude. Ayrton však s organizátormi „nepohol“ a na preteky napokon aj tak nastúpil.
V nedeľu 1. mája 1994 v siedmom kole pri nájazde do zákruty Tamburello mu zlyhalo na jeho Williamse pravé predné koleso a v rýchlosti 300 km/h narazil do múru. Zraneniam na mieste podľahol.
Jeho smrť však zachránila veľa životov - prinútila organizátorov sprísniť bezpečnostné predpisy F1.
zdroj: https://sport.aktuality.sk/c/43773/ayrton-senna-pretekar-ktory-zomrel-pre-dobro-ostatnych/
Registrácia v Ženeve | Prví obchodní zástupcovia
Ochrannú známku sme medzinárodne zaregistovali v švajčiarskej Ženeve.
Vytvoril sa tým dobrý základ pre ochranu nášho duševného vlastníctva a zaistila možnosť ďalšieho rozvoja pod vlastnou značkou.
Prví obchodní zástupcovia sa presúvali k zákazníkom pešo alebo autobusom. Tovarové portfólio firmy začali tvoriť technické produkty, ktorých predaj si v tom čase vyžadoval odborný výklad a zaškolenie. Mnohé z nich boli novinky na slovenskom stavebnom trhu. Preto vedenie firmy rozhodlo o prijatí obchodných zástupcov.
Odborné školenia vykonával zakladateľ firmy, školiace materály sa vytvárali za pochodu a po nociach z rôznych odborných časopisov.
Neboli firemné autá ani mobilné telefóny. Prví obchodní zástupcovia navštevovali zákazníkov podľa vypracovaného "tourplánu" a na školení sa im vysvetlilo, prečo sú pre človeka tak dôležité nohy...
Pre komunikáciu s firmou dostali k dispozícii telefónne karty a telefonovali v stanovených časoch z verejných telefónnych búdok. Prvý mobilný telefón bol do firmy zakúpený až v roku 1996.
Až od roku 1997 boli pre obchodných zástupcov k dispozícii firemné autá – červené felície a firemné mobilné telefóny.
200. výročie patentu na hydraulický lis (1795)
Bez tohto vynálezu by sme dnes nevyrábali rezné a brúsne nástroje...
Prvý hydraulický lis vynašiel Joseph Bramah (* 13. apríla 1748, Stainborough - † 9. decembra 1814, Pimlico, Londýn). Funguje na Pascalovom princípe - zmena tlaku v uzavretom systéme je konštantná. Lis mal dva valce a piesty rôznych prierezových plôch. Ak na menší piest pôsobila sila, prejavilo sa to na väčšej sile na väčší piest. Rozdiel v dvoch silách bol úmerný rozdielu v ploche dvoch piestov. V skutočnosti fungujú valce podobne, ako páka, ktorá sa používa na zvýšenie vynaloženej sily. Hydraulický lis je mechanický stroj používaný na zdvíhanie alebo stláčanie veľkých predmetov.
zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Bramah
Prvá účasť na medzinárodnej výstave | Založenie dcérskej firmy v Bielorusku
Firma sa prvýkrát zúčastnila na stavebnom veľtrhu CONECO v Bratislave.
Prezentácia na verejnosti bola významným krokom k prudkému rozvoju. V tej dobe nebol internet - prezentácia na výstavách sa javila ako účinný nástroj na získavanie potenciálnych zákazníkov.
Bieloruská dcérska firma
Priateľstvo z čias služby v armáde pretrváva dodnes.
Bývalý "spolubojovník" z čias "Varšavskej zmluvy" ukončil službu v armáde a založil našu prvú zahraničnú dcérsku spoločnosť.
V Prahe v Českej republike sa dokončila stavba Tancujúci dom (1996)
Stavba je príkladom deštruktívnej architektúry a získala množstvo medzinárodných ocenení. Obidve veže sú vlastne zdeformované dva valce. Fred je mužská postava z betónu a hore ma širší priemer. Ginger je ženská postava zo skla a oceli, je širšia dole, dramaticky sa zužuje v páse a je nesená naklonenými nohami, akoby sa opierala o mužskú figúru. Vertikálne oceľové T-profily sklenenej veže sú dvakrát zakrivené a súčasne skrútené, pričom žiadne dva panely nie sú rovnaké. Avšak na prvý pohľad veľmi zložitá konštrukcia je redukovaná na niekoľko základných prvkov.
zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Tancujúci_dom
Výstavba vlastného areálu: na kukuričnom poli
Čakanie na zber kukurice...
Doslova a do písmena sme s výstavbou areálu museli počkať do jesene, aby sa vyzbierala zasadená kukurica.
1.9.1996 bol položený základný kameň nového vlastného areálu firmy HERMAN. O 9 mesiacov neskôr sa firma sťahovala do moderne vybavených vlastných priestorov. Na jednom mieste sústredený sklad, každý vo svojej svetlej kancelárii, telefónna ústredňa pre prepájanie hovorov... To boli prednosti, ktoré dnes sa už považujú za bežný štandard...
50. výročie vzniku Medzinárodnej organizácie pre normalizáciu (1947)
Najväčší svetový vývojár dobrovoľných medzinárodných noriem...
Medzinárodná organizácia pre normalizáciu (skrátene ISO; angl. International Organization for Standardization) je organizácia koordinujúca štandardizačnú a normalizačnú technickú činnosť v medzinárodnom meradle so sídlom v Ženeve, ktorá vznikla 23. februára 1947.
V roku 1951 je zverejnená prvá norma ISO (v súčasnosti označovaná ako Odporúčania), ISO / R 1: 1951 Štandardná referenčná teplota pre meranie priemyselnej dĺžky.
Od svojho vzniku organizácia publikovala vyše 23760 medzinárodných štandardov pokrývajúcich takmer všetky technologické a obchodné aspekty.
zdroj: https://www.iso.org/the-iso-story.html#8
Cena Slovenskej Republiky za kvalitu
Naša snaha o vynikajúce služby zákazníkom
vyústila do ocenenia udeleného Ministerstvom hospodárstva SR. Ocenenia, ktoré sa možno dnes už "nenosia". Veľmi nás to však vtedy motivovalo k ďalšej práci. Možno aj preto, že zákazníci boli vtedy iní, vernejší - nebol rozvinutý internet, nebol facebook a iné sociálne siete. Viac sa preferovalo osobné stretnutie, pohľad do očí a podanie si rúk.
Mnohé z týchto vzťahov trvajú dodnes...
200. výročie prvej batérie (1799)
Bez notebookov, bez telefónov, bez možnosti štartovania, bez akumlátorového náradia - taký by bol svet, keby sa nevynašla batéria...
Voltov stĺp je historicky prvá elektrická batéria. Zostrojil ju Alessandro Volta (* 18. február 1745, Como – † 5. marec 1827, Miláno) v roku 1799.
Je tvorená niekoľkými sériovo zapojenými elektrickými článkami so zinkovou a medenou elektródou, oddelenými plsťou napustenou roztokom elektrolytu. Konce stĺpa, medený a zinkový, nazval Volta pólmi. Na jednom z nich sa objavil kladný a na druhom záporný elektrický náboj. Ak sa tieto dva póly spojili vodičmi, prechádzal dosť silný, dlhotrvajúci elektrický prúd.
Na počesť Alessandra Voltu je pomenovaná jednotka elektrického napätia Volt (V).
zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Alessandro_Volta
https://sk.wikipedia.org/wiki/Voltov_stĺp
Zavedenie služby HERMAN LIMIT
Vrcholom skvalitňovania našich služieb bola expresná služba zavedená pre slovenských zákazníkov - stavbárov, kedy do 4 hodín od poruchy náradia im bola dopravená adekvátna náhrada a možnosť pokračovať v práci.
Služba, ktorú sme zaviedli, mala obchodný názov HERMAN LIMIT a jej logo bolo zaregistrované na Úrade priemyselného vlastníctva v Banskej Bystrici.
P.S. Po počiatočnom veľkom úspechu bola táto služba následkom zvyšovania tlaku na cenu náradí po niekoľkých rokoch zrušená pre jej nerentabilitu.
Zomrel Emil Zátopek (2000)
"Keď chcete niečo vyhrať, bežte 100 metrov. Keď chcete niečo zažiť, bežte maratón" (Emil Zátopek)
Emil Zátopek (* 19. september 1922, Kopřivnice – † 21. november 2000, Praha) bol český atlét a reprezentant Česko-Slovenska, štvornásobný olympijský víťaz vo vytrvalostnom behu, manžel atlétky Dany Zátopkovej. Zároveň bol prvým človekom na svete, ktorý ubehol 10 km pod 29 minút (28:54,2 – 1. júna 1954 v Bruseli) a 20 km pod jednu hodinu (59:51,8 – 29. septembra 1951 v Starej Boleslavi). Najviac sa ale preslávil behom počas olympijských hier 1952 v Helsinkách, kde vyhral beh na 5 km, 10 km a dokonca i maratón, ktorý vtedy bežal po prvýkrát v živote. V každej z týchto disciplín vtedy zároveň vytvoril nový olympijský rekord. Tento „trojboj“ sa dodnes žiadnemu vytrvalcovi nepodarilo zopakovať. Zátopek, známy svojim vypracovaným štýlom behu, sprevádzaný kŕčovitými grimasami, bol v cudzine prezývaný „česká lokomotíva“.
zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Emil_Zátopek
Priamy predaj prostredníctvom obchodných zástupcov
V tejto dobe bol osobný kontakt kľúčový pre obchod.
Pre ďalší rozvoj bol nevyhnutný a v určitom období sme mali až 50 obchodných zástupcov, ktorí boli každý deň v teréne. S nemalým úsilím sme ich cvičili a školili, mnohí sa však zavďačili tým, že odišli ku konkurecii. V niektorých prípadoch to bolo veľké sklamanie, s ktorým sa bolo potrebné zmieriť.
Teroristický útok na svetové obchodné centrum v New Yorku "Dvojičky" (2001)
Útoky z 11. septembra 2001 nečakane zasiahli celý svet...
Štyri komerčné lietadlá unieslo devätnásť mužov z militantnej islamskej organizácie al-Káida. Dve lietadlá narazili do Twin Towers Svetového obchodného centra v New Yorku, čím spôsobili pád obidvoch veží. Tretie lietadlo narazilo do západného krídla budovy vedenia Ministerstva obrany USA – Pentagónu vo Virgínii. Štvrté lietadlo spadlo do neobývanej oblasti v Pensylvánii po tom, čo sa niektorí pasažieri a členovia posádky pokúsili dostať lietadlo pod svoju kontrolu. Nikto na palube týchto lietadiel neprežil. Útoky si vyžiadali približne 25 000 zranených a 2 977 obetí (+ 19 teroristov).
zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Útoky_z_11._septembra_2001
Patent HERMAN č. 2911/2002
Elektronický čip, montovaný do náradia nám umožnil "prečítať" počet hodín čistého odpracovaného času elektrických náradí a zaviezť mnoho vylepšení pre zvýšenie ich životnosti. Vyrábal sa "ručne" na plošnom spoji, dnes je na takéto účely možné používať mikročipy.
100. výročie založenia Ford Motor Company (1903)
“Kvalita znamená robiť to dobre aj vtedy, keď sa nikto nepozerá.” (Henry Ford)
Henry Ford (* 30. júl 1863, Wayne County, Michigan, USA – † 7. apríl 1947, Dearborn, Michigan,) bol americký vynálezca a podnikateľ, priekopník automobilového priemyslu.
Bol prvý, ktorý začal vyrábať autá na montážnej linke, čo umožňovalo masovú produkciu cenovo výhodných automobilov. Týmto ľudovým automobilom bol legendárny Ford T, ktorého sa od roku 1908 do roku 1927 vyrobilo a predalo neuveriteľných 15 007 034 kusov. Tento úspech znamenal nielen revolúciu v priemysle, ale tak veľký vplyv na modernú kultúru, že mnohí teoretici nazývajú toto obdobie ekonomickej a sociálnej histórie ako „Fordizmus“.
zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Henry_Ford
Výstavba druhej skladovej haly | Založenie dcérskej firmy v Moskve
Eufória z toho, že sa darí, znalosť jazyka a odhodlanie vykročiť do neznáma nás viedla k založeniu dcérskej firmy v Moskve.
Hovorí sa, že "zlý začiatok - dobrý koniec".
Najprv chyba vo výbere manažmentu spôsobila, že sa po polroku muselo celé vedenie dcérskej firmy, postavené zväčša na rusoch, prepustiť. A to v "ruských" podmienkach nebolo vôbec jednoduché...
Po rozpustení vedenia sa však bolo potrebné rozhodnúť a konať veľmi rýchlo najmä vzhľadom na výšku investícií do rozbehu dcérskej spoločnosti.
Nebola iná možnosť - Herman Nagypál sa ujal vedenia vlastnej dcérskej firmy ako jej konateľ a riaditeľ v jednej osobe. A spolu s ďalšími dvoma kolegami tam zostal viac ako 3 roky... Tri týžne v Rusku, jeden týždeň doma. Tri roky takýto kolotoč - až do roku 2009.
Slovensko - tragédia pri návrate domov (2006)
Najväčšie letecké nešťastie v dejinách samostatnej Slovenskej republiky.
Antonov An-24 Vzdušných síl Slovenskej republiky narazil za tmy a za priaznivých meteorologických podmienok do zalesneného kopca pri pristávacom manévri 19. januára 2006 medzi obcami Hejce a Telkibánya v Maďarsku. Bolo to len 3 km od slovenských hraníc a len 20 km od letiska. Lietadlo privážalo domov slovenských príslušníkov síl KFOR z polročnej služby v Kosove. Pri náraze lietadla zahynulo 41 vojakov a 1 civilný zamestnanec ministerstva obrany SR. Nehodu prežil iba jeden z vojakov - nadporučík Martin Farkaš.
Česť ich pamiatke !
zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Letecké_nešťastie_slovenského_An-24
Rozvoj predaja v Rusku
Firma sa presťahovala z Moskvy do Moskovskej oblasti - do Stupinského rajónu - aby si tak znížila prevádzkové náklady a prenajala si priestory za výhodnejšie podmienky pre podnikanie. Stratil sa tak síce komfort, z letiska do firmy narástla vzdialenosť z 10km na 100km, ale aj to je iba zvyk - a v ruských mierkach to je "rjadom" - za rohom. Tie tri roky však neboli márne...
Osobné návštevy vo veľkých ruských strojárskych a stavebných podnikoch - nie zriedka s niekoľko tisíc zamestnancami - priniesli nezaplatiteľné skúsenosti. Niekedy sa cestovali dva dni, aby sa uskutočnilo hodinové stretnutie. Pre európana v našich končinách nie každodenná záležitosť.
Služobné cesty po rusku boli veľmi dlhé. Na firemnej Volge alebo Oktavii sa najazdilo viac ako 50.000 km ročne vo všetkých smeroch - najmä v Rostove na Done, Krasnodarskom kraji, v Stavropole, Nižnom Novgorode, Brjansku a v mnohých ďalších mestách...
50. výročie optického lasera (1958)
Laser dnes nachádza široké využitie v rôznych oblastiach: pri čítaní čiarového kódu v obchodoch, pri rôznych lekárskych operáciach, na vymeriavanie v stavebníctve a geodézií,
v odevnom priemysle na strihanie až niekoľko sto vrstiev látok súčasne, pri presnom obrábaní súčiastok alebo výrobe hologramov. Významné uplatnenie našiel aj v lokácií a navigácií v leteckej doprave, v monitorvaní škodlivín v ovzduší, či v telekomunikačnej technike.
Gordon Gould (* 17. júl 1920, New York City – † 16. september 2005, New York City) bol americký fyzik, ktorý sa zaslúžil o vynález laseru, používaného v optických meracích prístrojoch.
Do roku 1957 mnoho vedcov hľadalo spôsob, ako dosiahnuť laseru podobné zosilnenie viditeľného svetla. Gould si uvedomil, že je možné vyrobiť vhodný optický rezonátor pomocou dvoch zrkadiel vo forme Fabryho-Pérotovho interferometra. Na rozdiel od predtým uvažovaných návrhov by tento prístup vytvoril úzky, koherentný a intenzívny lúč. Keďže bočné strany dutiny nemuseli byť reflexné, médium zosilnenia sa dalo ľahko opticky napumpovať, aby sa dosiahla potrebná populačná inverzia.
Gould je známy aj vďaka tridsaťročnému boju s Úradom pre patenty a ochranné známky v USA o získanie patentov na laser a súvisiace technológie.
zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Gordon_Gould
Na prahu smrti
Veľmi ťažké obdobie pre spoločnosť, pokles tržieb prakticky zo dňa na deň o viac ako 70%. Kríza zasahuje najmä v prvých mesiacoch veľmi citeľne celý svet a straty najmä v Ruskej federácii sú prakticky nenahraditeľné. V čase krízy bol dobre vybudovaný priamy predaj v okruhu takmer 1000 km od Moskvy a vo firme pracovalo viac ako 100 obchodných zástupcov. Úder bol však tak silný, že sa dcérska spoločnosť v priebehu niekoľkých týždňov musela zredukovať na minimum a celý obchod sa preklopil na novovytvorenú firmu jedného z našich ruských zamestnancov zo sídlom v Brjansku a pokračuje dodnes.
Nedobytné pohľadávky navždy zostali nedobytnými a významne postihli aj materskú firmu na Slovensku. Nasledovalo tvrdé šetrenie nákladov. Predal sa aj firemný kávovar - a na kávu sa chodilo 1x do týždňa na čerpaciu stanicu. Aj to iba za odmenu.
Z firmy odchádza veľa ľudí, zostávajú najvernejší. Obdobie, ktoré preverilo charaktery. Firma je na pokraji bankrotu, všetky záväzky voči zákazníkom, vrátane záručného servisu, si však plní bez výhrad.
Svetová hospodárska kríza, krach amerických bánk (2009)
Impulzom bola kríza realitného trhu v USA,
ktorá vznikla v dôsledku poskytovania rizikových hypoték skupine obyvateľstva s nižším životným štandardom. Banky ich získavali ponúkaním pôžičiek s nízkym úrokom. V priebehu 1 – 2 rokov však úroky začali rásť a dlžníci neboli schopní splácať. Americký sen o bývaní sa začal rýchlo rozplývať a finančné trhy rúcať. Investori sa začali zbavovať rizikových podielov a akciové trhy v Európe, Ázii a USA sa začali prepadať. Začiatkom roka 2009 dosiahli mesačné ukazovatele, ktoré monitoruje Komisia medzi spotrebiteľmi a podnikateľmi, najhoršie výsledky od roku 1985. Vlády plošne prijímali protikrízové opatrenia. Prvé tri mesiace roku 2009 boli pre členské krajiny EÚ mimoriadne ťažké. Hrubý domáci produkt eurozóny medzikvartálne klesol o 2,5 %. Negatívna hospodárska klíma sa začiatkom roka najviac podpísala na ekonomike Slovenska, ktorá prepadla o 11,2 %. V priebehu prvého štvrťroku 2009 v eurozóne zaniklo dokopy 1,22 milióna pracovných miest.
zdroj: https://euractiv.sk/section/ekonomika-a-euro/linksdossier/financna-kriza-000227/
Zavedenie predajného kanála "telepredaj"
Firma sa znova stavia na nohy. Rozšírenie nízkonákladového telepredaja aj do Českej republiky - predaj najmä koncovým zákazníkom. Znova vďační za každú objednávku a za každé zaplatené Euro. Firma prežila obdobie, ktoré posilnilo všetkých, ktorí zostali...
Posilnená skúsenosťami na celý život firma vstala z popola, ušla hrobárovi z lopaty a znova vykročila vpred...
100. výročie od zostavenia Mohsovej stupnice tvrdosti minerálov (1912)
Diamantové a korundové zrná aj v našich nástrojoch patria medzi najtvrdšie materiály.
Zostavil ju Friedrich Mohs (* 29. január 1773, Gernrode – † 29. september 1839, Agordo u Belluna, Rakúske cisárstvo) ako desaťčlennú skupinu zoradenú tak, že každý tvrdší minerál rýpe do predchádzajúceho mäkšieho. Tvrdosť minerálov môžeme približne odhadnúť aj jednoduchými prostriedkami: 1. mastenec - dá sa strúhať nechtom, na dotyk často jemný a hebký, 2. halit (kamenná soľ) - tiež možno čiastočne poškodiť nechtom, 3. kalcit - do tvrdosti tretieho stupňa možno rýpať medenou mincou alebo drôtom, 4. fluorit - možno rýpať oceľovým nožom, 5. apatit - možno rýpať oceľovým nožom, 6. ortoklas (živec) - minerály s tvrdosťou vyššou ako 6 rýpu do skla, 7. kremeň - minerály s tvrdosťou vyššou ako 6 rýpu do skla, 8. topás - nemožno rýpať ani pilníkom, pri kresaní často iskrí, 9. korund - nemožno rýpať ani pilníkom, pri kresaní často iskrí, 10. diamant - nemožno rýpať ani pilníkom, pri kresaní často iskrí.
zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Mohsova_stupnica_tvrdosti
Prijatie strategického plánu a založenie HERMAN Group a.s.
Predsedom predstavenstva a hlavným akcionárom je zakladateľ Herman Nagypál. Akciová spoločnosť sa stáva vlastníkom HERMAN SLOVAKIA DISTRIBUTION s.r.o. a firma sa naďalej rozvíja.
Prijíma sa strategický plán na desať rokov, rozhodnutia smerujú k štartu výroby na Slovensku. Nové starosti, nové výzvy...
250. výročie od vynájdenia dvojčinného parného stroja (1763)
"Nemôžem myslieť na nič iné, ako na tento stroj..." (James Watt)
James Watt (* 19. január 1736, Greenock, Škótsko – † 19. august 1819, Handsworth, Anglicko) bol škótsky mechanik, vynálezca a fyzik – samouk.
V roku 1763 mu bola zverená oprava modelu Neuromenovho parného prístroja. Watt ho nielenže opravil, ale pokúsil sa ho aj vylepšiť. Stroj využíval vodnú paru na niekoľko zdvihov piesta, avšak potom bolo potrebné čakať, kým sa v kotlíku vytvorila nová para. Po mesiacoch intenzívneho premýšľania a rôznych pokusoch, vynálezca našiel riešenie. Paru treba zrážať nie priamo v parnom valci, ale v inej, s valcom spojenej nádobe. Tak vynašiel kondenzátor a keď následne valec uzatvoril na oboch stranách vekami, bol na svete dvojčinný parný stroj.
James Watt zaviedol jednotku konská sila (konský výkon), ktorú neskôr nahradila v sústave SI po ňom pomenovaná jednotka Watt.
zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/James_Watt
Prvá účasť na medzinárodnej výstave v Kolíne, v Nemecku
Firma získava prvé medzinárodné kontrakty, nakúpila prvé stroje a pripravuje sa na spustenie prevádzky na vlastnú výrobu rezných a brúsnych abrazívnych nástrojov. Získava cenné rady od odborníkov v obore, investuje do vývoja receptúr...
100. výročie vynálezu padáka (1914)
Slovenský vynálezca Štefan Banič zostrojil prvý aktívne používaný padák.
Štefan Banič (* 23. november 1870, Neštich – † 2. január 1941, Neštich) bol slovenský robotník a vynálezca.
V roku 1912 bol svedkom leteckého nešťastia. To ho nenechalo chladným a v roku 1913 zostrojil prvý použiteľný padák na princípe dáždnika, ktorý sa otváral sústavou niekoľkých pružín. Padák mal vyriešený problém tzv. plávania vo vzduchu a upevňoval sa pomocou popruhov na telo letca v hrudnej časti pod ramenami. Princípom bola teleskopická konštrukcia dáždnikového typu, ktorá niesla tkanivové krytie. Dňa 3. júna 1914 Štefan Banič osobne vyskúšal padák pred zástupcami Patentového úradu letectva USA, zoskočil vo Washingtone zo strechy 15-poschodovej budovy. Potom nasledovali ďalšie zoskoky aj z lietadla. 25. augusta 1914 vydal Americký patentový úrad vo Washingtone patent na Baničov padák pod číslom 1 108 484.
zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Štefan_Banič
Štart vlastnej výroby rezných a brúsnych nástrojov
Sen sa stal skutočnosťou...
Už v začiatkoch existencie firmy, kedy zakladateľ spoločnosti osobne navštívil mnohé zahraničné výrobné závody, sa zrodil sen - jedného dňa mať vlastnú výrobu. Spusteniu prvej skúšobnej série vlastných výrobkov predchádzajú intenzívne prípravné práce - uvoľnenie priestorov jednej z hál, vykonanie potrebných stavebných úprav, inštalácia elektrických a vzduchových prívodov, príprava klimatizovanej miestnosti pre skladovanie surovín a mnoho ďaľších krokov. Firma musela do detailov spoznať a pochopiť zákonitosti výrobného procesu abrazívnych kotúčov, oboznámiť sa s technológiu, naučiť sa obsluhovať stroje, spoznať vlastnosti surovín. Bol to veľmi vzrušujúci rok.
250. výročie vzniku prvej reštaurácie na svete (1765)
Starostlivosť o zákazníkov je základom dobrých služieb.
Možno aj pred rokom 1765 existovali rôzne stravovacie zariadenia, ale reštaurácia ako ju poznáme dnes aj s jej pomenovaním vznikla v Paríži v roku 1765, keď si kuchár Monsieur Boulanger založil podnik blízko múzea Louvre. Jeho cieľom bolo podávať takzvanú stravu „restaurer,“ teda takú, ktorá jeho zákazníkom dodávala všetky potrebné živiny. Vtedajšia strava nebola veľmi výživná a polievky pána Boulangera (jeho presné meno sa nepozná, v preklade meno znamená pekár) boli tým pravým, čo Parížania potrebovali. Odtiaľto aj pochádza slovo reštaurácia, z francúzskeho slova restorer, čiže uzdravovať alebo osviežiť.
zdroj: https://sk.erch2014.com/obrazovanie/89331-istoriya-restoranov-s-samogo-ih-poyavleniya.html
https://sk.vvikipedla.com/wiki/Restaurant
Vyrobených viac ako 1mil ks abrazívnych nástrojov ročne
Každá vyrobená séria kotúčov prinášala so sebou nové skúsenosti a radosť z úspechu. V prvých rokoch spoločnosť používala pri výrobe jedno zmiešavacie zariadenie na miešanie zmesí, dva hydraulické lisy a dve menšie pece. S pribúdajúcimi tuzemskými a zahraničnými zákazkami sa toto vybavenie čoskoro ukázalo ako nedostatočné, a to aj napriek tomu, že vyrobila ročne viac ako jeden milón kusov abrazívnych nástrojov...
150. výročie objavu dynamoelektrického princípu (1866)
„Nejde o to, ísť hlavou proti múru, ale skôr o to, nájsť očami dvere.“ (Ernst Werner von Siemens)
Ernst Werner von Siemens (* 13. december 1816, Lenthe, Hannoverské kráľovstvo – † 6. december 1892, Berlín, Nemecké cisárstvo) bol nemecký vynálezca a priemyselník, ktorý objavil dynamoelektrický princíp. Tento objav umožnil stavbu veľkých jednosmerných generátorov bez použitia permanentných magnetov. Názov "dynamoelektrický" bol neskôr skrátený na "dynamo".
Až do nástupu polovodičových usmerňovačov bolo dynamo najvýznamnejším zdrojom elektrickej energie (vo forme jednosmerného prúdu) v priemysle a v doprave.
zdroj: http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/casopis/tema/138-let-od-objevu-dynamoelektrickeho-principu--13527
https://sk.wikipedia.org/wiki/Dynamo
Rozšírenie výrobnej kapacity | Štart výroby lamelových kotúčov
Po istej dobe vznikla potreba rozšíriť výrobnú prevádzku...
K tomu, aby spoločnosť dokázala aj naďalej plniť načas všetky objednávky, potrebovala zvýšiť svoje výrobné kapacity. Riešením mali byť ďalšie stroje - rotačné lisy, ktoré dosahujú 2,5-násobne vyššiu produktivitu. Denné výrobné kapacity sa tak zvýšili z pôvodných 6000 kusov na 21000 kusov rezných kotúčov s priemerom 125 mm. Firma rozšírila výrobu aj o štyri veľkokapacitné vypaľovacie pece a dva hydraulické lisy pre výrobu kotúčov väčších priemerov.
Spustenie výroby vlastných lamelových kotúčov
S reznými a brúsnymi abrazívnymi kotúčmi úzko súvisia aj lamelové brúsne kotúče. Rovnako sa používajú pre opracovanie kovov. Po štyroch rokoch skúseností s vlastnou výrobou, sa firma rozhodla aj tieto produkty zaradiť do výrobného programu. Zakúpila stroj pre výrobu, pre automatické etiketovanie a značenie lamelových kotúčov a nový výrobný proces si úspešne osvojila vo veľmi krátkom čase.
150. výročie rýchloreznej ocele HSS (1868)
Bez tohto vynálezu by nám dnes chýbali nielen vrtáky a pilové listy...
V roku 1868 anglický metalurg Robert Forester Mushet (* 8. apríl 1811 – † 29. január 1891) vyvinul tzv. špeciálnu Mushetovú oceľ (RMS), ktorá bola známa aj ako samotvrdnúca oceľ alebo vzduchom kalená oceľ. Pred Mushetovou oceľou sa musela oceľ kaliť, aby sa vytvrdila. Mushetova oceľ je považovaná za prvú nástrojovú oceľ a za predchodcu moderných rýchlorezných ocelí. Skladala sa z 2% uhlíka, 2,5% mangánu a 7% volfrámu. Počas nasledujúcich 30 rokov bolo najvýznamnejšou zmenou nahradenie mangánu (Mn) chrómom (Cr). Neskôr to viedlo k objavu rýchloreznej ocele.
Rýchlorezná oceľ, známa tiež ako HSS (z angl. high speed steel), je oceľ určená na trieskové obrábanie pri vysokých rýchlostiach a tlstej trieske (špone). Je vysoko tvrdá a ostáva tvrdá aj po prehriatí (žiarupevná). Je to vysokolegovaná oceľ. Obsahuje 2-3% uhlíka a až do 30% ostatných legúr ako chróm, vanád, kobalt, molybdén, volfrám a titán. Používa sa hlavne na výrobu upínaných nástrojov.
zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/High-speed_steel
Prvá robotizovaná výrobná linka
Rok viacerých zmien ...
21. storočie so sebou prinieslo štvrtú priemyslenú revolúciu formou masívnej vyspelejšej automatizácie a robotizácie výroby a globálneho zavádzania smart technológií. Spoločnosť v roku 2020 spustila prvú plne automatickú robotizovanú výrobnú linku pre výrobu 230 mm rezných nástrojov a v nasledujúcich rokoch plánuje v tomto trende pokračovať ďalej...
200. výročie Amperovho zákona (1820)
"Jediným spôsobom, ako človeka učiniť šťastným, je učiniť ho lepším." (André-Marie Ampére)
André-Marie Ampère (* 22. január 1775, Lyon, Francúzsko – † 10. jún 1836, Marseille) bol francúzsky matematik, fyzik a filozof. Bol to významný bádateľ, podľa ktorého bola pomenovaná jednotka toku elektrického prúdu Ampér, ktorá vyjadruje množstvo prechádzajúceho náboja za jednotku času.
Po objavení elektromagnetizmu H. Ch. Oerstedom sa Ampère začal na jeseň roku 1820 venovať tejto oblasti a objavil Ampèrov zákon (o interakcii medzi vodičmi, ktorými preteká prúd) a Ampèrovo pravidlo (o otočení magnetickej ihly elektrickým prúdom). Ampérov zákon opisuje magnetické pole na uzatvorenej slučke vo vzťahu k elektrickému prúdu prechádzajúceho slučkou.Oficiálne bol Ampérov zákon matematicky sformulovaný v roku 1822.
zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/André-Marie_Ampére
Inštalácia fotovoltických článkov
Cesta k úsporám a ako byť viac eco friendly...
V čase klimatických zmien sa mnoho firiem a domácností zaoberá otázkou obnoviteľných zdrojov energie. Ak sa k tomu navyše pridruží energetická kríza, ktorá má za následok mimoriadne zvyšovanie cien energií, rozhodnutie je viacmenej jednoznačné. V roku 2022 firma investovala do inštalácie prvých fotovoltických článkov na strechu budovy. V tomto trende chce pokračovať a do budúcna vyrábať značnú časť elektrickej energie pre vlastnú potrebu zo slnečnej energie.
100. výročie od vynálezu prvej brúsky (1922)
Odkiaľ pramení pomenovanie flexa alebo flexka?
História brúsky siaha až do roku 1922, kedy Hermann Ackermann a Hermann Schmitt založili v Nemecku spoločnosť Ackermann & Schmitt, dnes známa pod názvom FLEX-Elektrowerkzeuge GmbH. Dôvodom bola výroba a predaj ich nového vynálezu - ručnej brúsky MS 6. Vtedajšia brúska bola vybavená elektromotorom, ktorý poháňal pružný hriadeľ. V roku 1954 tá istá spoločnosť predstavila prvú vysokootáčkovú uhlovú brúsku DL 9, ktorá sa až na drobné odchýlky v pôvodnom konštrukčnom prevedení vyrába dodnes. Konštrukcia umožňovala používať rotačné nástroje priemeru do 178 mm (dnešný najbližší rozmer je 180 mm), hriadeľ brúsky sa otáčal rýchlosťou 8500 ot/min, čo zabezpečovalo obvodovú rýchlosť rotujúceho nástroja 80m/s a mala na tú dobu úctyhodný príkon motora – až 1600 W.
zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Flex-Elektrowerkzeuge
Výstavba novej skladovej haly
Zvyšujúce sa nároky na produktivitu práce priniesli so sebou potrebu optimalizácie skladových priestorov a pracovných postupov pri balení a expedícii tovaru. K našim výrobným priestorom a skladu surovín s rozlohou viac ako 1100m² pribudla nová skladová hala pre hotové výrobky a tovar o rozlohe takmer 2000m². Sklad je vybavený moderným regálovým systémom, dopravníkovým pásom a výťahom, ktoré uľahčujú manuálnu prácu a zároveň zvyšujú jej efektivitu. Programová podpora, kamerové záznamy a dvojitá kontrola hmotnosti prispievajú k eliminácii rizika chybovosti pri balení.
Rok v znamení umelej inteligencie
Vedeli ste, že korene umelej inteligencie siahajú až do 50. rokov minulého storočia? Tento pojem po prvýkrát použil otec umelej inteligencie, kognitívny vedec a informatik, John McCarthy v roku 1956. Od vtedy sa umelá inteligencia posunula rapídne dopredu. Tieto systémy využívajú algoritmy strojového učenia a hlbokého učenia na analýzu dát, učenie sa zo skúseností a riešenie úloh. V súčasnosti sa UI využíva v rôznych oblastiach, ako sú autonómne vozidlá, diagnostika zdravotných problémov, automatizácia procesov výroby a mnoho ďalších. Stáva sa neoddeliteľnou súčasťou moderného sveta, s obrovským potenciálom zmeniť spôsob, akým žijeme a pracujeme.