Multifunkčné náradie I. – Sedem extrémov, o ktorých je dobré vedieť
Najväčšou prednosťou je jeho všestrannosť – vďaka širokej škále nástrojov môže píliť, frézovať, škrabať, brúsiť aj leštiť. Jeho „schopnosti“ sa prejavia najmä na ťažko prístupných miestach – preto multitool začína tam, kde iné náradia končia. Sú však aj iné názory – a tiež majú kus svojej pravdy. Multitool nikdy nebude rezať ako priamočiara píla, ani brúsiť ako oscilačná alebo pásová brúska – ale to všetko si povieme v sérii článkov o tomto výnimočnom a veľmi praktickom náradí.
Podobne ako oscilačná brúska využíva kmitavý pohyb, avšak jeho využitie je omnoho širšie. Nástroje pre multitool sú dnes k dispozícii v takom rozsahu, že snáď už ani nie je úkon, ktorý by sa nedal urobiť – a naviac, ešte to neskončilo a vždy sa objaví niečo nové.
Je však niekoľko extrémov, o ktorých sa málo hovorí, ale ich krátke zhrnutie môže pomôcť rozohnať hmlu nad týmto náradím. Poďme si ich prebrať.
Nemá ani „poriadny“ technický názov
Multifunkčné náradie, oscilačné náradie, multitool, multináradie, multi-cutter, vibračné náradie, vibračná brúska, oscilačná brúska, oscilačné multi-náradie – ktorý názov je pre toto elektrické ručné náradie technicky správny?
Niektoré sú čiastočne, iné úplne nesprávne a niektoré vystihujú len časť možností týchto strojov. Vo vyhľadávačoch ich však nájdete aj pod týmito menami. A možno sa treba opýtať AI – čo myslíte?
Iste, mnohé elektrické náradia majú aj svoje familiárne názvy, ktoré sa udomácnili. Napríklad podľa názvu uhlová brúska hneď presne vieme, o aké náradie ide, aj keď ju často voláme flexa alebo flexka. Právom jej aj tento názov patrí – vynašla ju firma dnes známa pod menom Flex-Elektrowerkzeuge GmbH.
Prečo toto náradie nevoláme „feinka“, keď prvý stroj s oscilačným pohybom z roku 1967 a prvé elektrické oscilačné náradie pre priemyselné účely z roku 1985 bolo vyvinuté vo firme FEIN (obr. 1)?
Odpoveď nepoznám, ale viem si predstaviť, ako sa FEIN cíti a iste ho to mrzí – z marketingového hľadiska by to bolo „bingo“!
Obr. 1. Prvé oscilačné náradie FEIN pre priemyselné účely
Tu však nejde iba o absenciu familiárneho názvu, ale o absenciu technického názvu, ktorý by nám hneď presne povedal, o aké elektrické náradie ide.
O vhodnosti jednotlivých názvov môžeme donekonečna filozofovať, či a do akej miery vystihujú jeho podstatu. Napríklad „multifunkčné“ by mohlo znamenať, že má viac funkcií. Nemá. Multifunkčnosť je najmä otázkou nástrojov, nie stroja ako takého.
Alebo „oscilačné“ znamená, že pracuje na oscilačnom princípe – teda kmitá. Sú však aj iné náradia, ktoré pracujú na oscilačnom princípe.
Takto by sme mohli „kritizovať“ ktorýkoľvek z názvov. No a pretože je dnes bežné preberať cudzojazyčné slová do slovenčiny, nám sa najvhodnejší názov javil „multitool“. Aj preto sme náš nový produkt označili HERMAN AXMT-1800, kde písmená MT znamenajú MultiTool.
Len pre zaujímavosť: Bosch nazýva toto náradie v slovenskej verzii svojej webovej stránky ako „Multifunkčné náradie“, v českej, nemeckej a anglickej verzii ako „Multi-cutter“.
Stretol som sa však aj s názvom „renovátor“ a pripadal mi najlepší zo všetkých uvedených. Keď si prečítate, na čo všetko sa „multitool“ hodí, zistíte, že práve tento krátky názov je možno najbližšie k pravde.
Nemá predchodcov ani žiadnu tisícročnú históriu
Obr. 2. Oscilačná píla FEIN pre ortopedické účely (1967)
O vŕtaní, pílení a brúsení vedeli niečo aj naši predkovia a zostali po nich stopy, ktoré môžeme dnes vidieť v múzeách. Postupne sa ich nedokonalé ručné nástroje vyvinuli do dnešnej podoby a sú často poháňané strojmi - napríklad elektrickými ručnými náradiami. Ale oscilačný pohyb a jeho využitie sa začalo iba nedávno špeciálnym náradím, a to v ortopédii. Kmitajúci pílový nástroj prepílil tvrdú sadru bez poškodenia pokožky pacienta (obr. 2).
Hriadeľ multitoolu sa neotáča, ale vykonáva pohyb zo strany na stranu vo veľmi malom rozsahu – obvykle od 1,2° do 2° na obe strany, celkom teda 2,4° až 4°. Čím je oscilačný pohyb väčší, tým rýchlejšie stroj píli – avšak príliš veľký rozkmit je niekedy prekážkou. V tomto malom rozmedzí kmitá nástroj pomerne veľkou rýchlosťou – obvyklý rozsah je 5000-20000 kmitov/min.
Kvalita práce ani rýchlosť nie je presvedčivá
Sú názory, že multitoolom sa nevykonajú práce tak kvalitne, ako so špecializovaným náradím a ani rýchlosť akéhokoľvek úkonu multitoolom nebudí presvedčivý dojem.
Je to pravda.
Multitool nevyniká v kvalite ani v rýchlosti pílenia a nemôže sa porovnávať ani s okružnou, ani s chvostovou a ani s priamočiarou pílou. Prepílenie dosky 140x22mm trvá multitoolu 5-krát dlhšie ako priamočiarej píle (obr. 3). A ani v brúsení to nie je žiadny „trhák“ - nemôže sa porovnávať so žiadnou inou brúskou.
Ale on sa v podstate nepotrebuje s ničím porovnávať. Vie píliť a brúsiť všade tam, kde sa konkurenti nedostanú – to je jeho prednosť.
A v tomto žiadneho konkurenta vlastne ani nemá – tak načo sú všetky tie porovnania v rýchlosti pílenia alebo brúsenia?
Obr. 3. Pílenie dosky 140x22mm: Priamočiara píla (A),
Multitool (B)
Video: Prereže mrkvu, ale nezraní živú kožu
Bezpečnosť ako ďalší extrém
Každé elektrické náradie je nebezpečné, ale niektoré je nebezpečnejšie. Uhlová brúska je iste nebezpečnejšia ako vŕtacie kladivo a okružná píla viac ako chvostová – všetky tieto náradia môžu spôsobiť vážne úrazy – okrem multitoolu. Ten je v bezpečnosti práce úplne niekde inde a oproti iným náradiam je neškodný. Nie je to však detská hračka, aj keď miera rizika je veľmi nízka. Prereže mrkvu , ale nezraní živú kožu (video).
Má z tohto pohľadu aj ďalšiu prednosť: nehrozí žiadny spätný náraz, pri pílení kovov nie sú iskry, iba drobné piliny a teda nehrozí žiadne nebezpečenstvo požiaru.
Pílenie v rovine plochy
Žiadne iné elektrické ručné náradie nedokáže píliť v rovine plochy (obr. 4). A naviac pílové listy, používané v multitoole, sú veľmi tenké – málokedy ich hrúbka presahuje jeden milimeter.
Treba však zdôrazniť, že multitool je náradie pre práce malého rozsahu, nie na prípravu dreva na zimu.
Mnohí výrobcovia nedoporučujú pracovať ním dlhšie ako 15 minút – výrazne sa totiž hreje blok prevodovky a rezaný predmet musí byť dostatočne pevne uchytený, aby nevibroval.
Obr. 4. Pílenie v rovine plochy
Pre koho je multifunkčné náradie – dva rôzne pohľady
Pozrime sa na toto náradie z dvoch rôznych extrémnych pohľadov: z pohľadu domáceho kutila a z pohľadu profesionála.
Obr. 5. Základné nástroje pre multitool
Domáci kutil – a teraz nemám na mysli tých, ktorí ledva čakajú, aby sa zavreli do svojej dobre vybavenej dielne, ale tých, ktorí potrebujú s minimom náradí urobiť široký rozsah domácich prác. Ako náradie číslo 1 potrebujú akumulátorový skrutkovač – môžu ním vŕtať a skrutkovať. No a na pílenie, frézovanie, škrabanie, brúsenie či leštenie je tu náradie číslo 2 - multitool. Samozrejme, s príslušenstvom v rozsahu očakávaných prác – základné nástroje sú na obr. 5.
Na druhej strane je tu profesionálny majster – stolár, tesár, kúrenár, elektrikár... a mnoho ďalších profesií. Všetci už majú celú škálu rôznych špecializovaných náradí potrebných pre svoju prácu. Okružnou pílou vedia rýchlo píliť rovné rezy, na oblúky použijú priamočiaru pílu, tesne pri stene si pomôžu chvostovou pílou, hladký povrch ľahko dosiahnu pásovou alebo excentrickou brúskou.
Ale čo s drevenou lištou alebo plastovým potrubím v kúte miestnosti (obr. 6 A), ako jednoducho vyrezať otvor pod zásuvku v stene zo sadrokartónu (obr. 6 B), ako zabrúsiť drsný povrch v kúte (obr. 6 C) alebo ako bez poškodenia uvoľniť obklad zo svojho miesta (obr. 6 D)?
Obr. 6. Možnosti multitoolu
Netvrdím, že bez multitoolu si profesionál neporadí – vždy sa dá vymyslieť riešenie na akýkoľvek problém. Ale náradie má slúžiť na uľahčenie práce, takže krátko zhrniem tento extrém:
Ak nemáte žiadne náradie, multitool sa iste hodí. A ak už máte kompletnú výbavu, bez multitoolu neurobíte všetko.
Uchytenie nástrojov
To najlepšie na koniec – a tým je uchytenie nástrojov do multifunkčných náradí. Zorientovať sa v nich nie je až také jednoduché, ako v uchyteniach akýchkoľvek iných nástrojov. Bežné uhlové brúsky majú hriadeľ priemeru 22,23mm, trojčeľusťové skľučovadlo je každému jasné, jasné sú aj systémy SDS-plus alebo SDS-max a aj uchytenia pílových listov do chvostovej alebo priamočiarej píly. Pri okružných pílach je síce trocha neprehľadnosti najmä kvôli vnútorným otvorom, ale pri pílových listoch do multitoolu je dosť vecí, v ktorých treba mať jasno. Ide najmä o uchytenie OIS a tri pomerne nové systémy – Starlock, Starlock plus a Starlock max. Ale o tom nabudúce.
Kľúčové slová: multitool, multifunkčné náradie, oscilačné náradie, univerzálne náradie, pílenie, brúsenie, leštenie, škrabanie, čistenie špár, odstraňovanie lepidla, odstraňovanie malty, pre kutilov, pre profesionálov
Zdroje:
Interné technické a školiace materiály spoločnosti HERMAN
Fein History: https://fein.com/en_us/about/company/history/
Viktor Mikloš –
Je to výborné náradie- ideálny darček pod stromček pre každého
johnny –
tak toto som vobec nevedel. podla tohto clanku si ho isto kupim. taketo naradie by som potreboval
František –
Ja mám tento typ náradia asi 3 roky , a použil som ho asi 1-krát. Ale tak ako sa hovorí radšej mať a nepoužiť a nemať a potrebovať.
Renáta Sliwková –
Oscilační bruska patří mezi žádané stroje, proto je dobré o něm vědět co nejvíce.