Nie ste prihlásený
Prihlásenie Registrácia

Multifunkčné náradie III. – OIS alebo STARLOCK?

Zorientovať sa v upínacích systémoch multifunkčných náradí nie je také jednoduché ako pri iných typoch nástrojov – ide o jeden zo siedmych extrémov tohto náradia. Najčastejšie sa stretnete so systémami OIS, STARLOCK, STARLOCK PLUS a STARLOCK MAX – aká je ich vzájomná kompatibilita?

Napríklad pri bežných uhlových brúskach je štandardom hriadeľ s priemerom 22,23mm, trojčeľusťové skľučovadlo je každému známe a uchytenia SDS-plus či SDS-max dnes považujeme za samozrejmosť. Pílové listy pre chvostové alebo priamočiare píly majú už tiež ustálené štandardy, takže im nevenujeme veľkú pozornosť. Hoci okružné píly môžu priniesť určitú zložitosť v dôsledku rôznych priemerov hriadeľov, ide o bežnú záležitosť. Pri príslušenstve pre multitool však stále existujú značné nejasnosti.

Do roku 2010 bola situácia v systémoch rozhrania medzi oscilačným multifunkčným náradím a príslušenstvom k nemu oveľa neprehľadnejšia než dnes. Významný krok k zlepšeniu priniesla spoločnosť Bosch zavedením štandardu OIS (obr. 1). Následne sa situácia sprehľadnila, všetci výrobcovia postupne prechádzali na toto rozhranie, až prišiel rok 2016 a STARLOCK, ktorý vyvinuli spoločnosti BOSCH a FEIN.

Obr. 1. OIS - Oscillating Interface System

Obr. 1. OIS - Oscillating Interface System

A aby to nebolo také jednoduché, svetlo sveta uzreli hneď tri verzie: STARLOCK, STARLOCK PLUS a STARLOCK MAX (obr. 2).

0br. 2. STARLOCK systémy

0br. 2. STARLOCK systémy

Bosch patrí medzi lídrov v zavádzaní štandardov pre rozhrania medzi elektrickým náradím a príslušenstvom, čo je zrejmé v mnohých projektoch, aj keď nie všetky sú úspešné.

Medzi početnými, často patentom chránenými štandardmi je neraz cítiť komerčné záujmy. To je do istej miery pochopiteľné a aj prijateľné – pokiaľ to neobmedzuje iné, technicky kvalitnejšie riešenia. Bohužiaľ, takéto prípady sa stávajú, čo len dokazuje, že veľkí a silní hráči na trhu si môžu dovoliť podstatne viac než menší a slabší konkurenti. Tí sa im často, či už dobrovoľne alebo „pod tlakom trhu“, musia prispôsobiť.

Cieľom tohto článku však nie je komentovať komerčné ciele veľkých hráčov, ale prispieť k prehľadnosti v orientácii v upínacích systémoch multifunkčných náradí.

Čo je rozhranie OIS

Oscillating Interface System je jedinečný 12-kolíkový systém (obr. 3), ktorý poskytuje bezpečné a spoľahlivé spojenie náradia s nástrojmi. Umožňuje umiestniť nástroj v 12-tich rôznych polohách s 30° rozostupom a zabezpečiť tak skvelú manévrovateľnosť a prístup k pracovnému miestu.

Zavedením tohto štandardu sa vyťažilo z nástrojov a príslušenstva maximum. Do tej doby šiel každý výrobca svojou cestou a vyvíjal si svoje rozhrania. Samozrejme existovali rôzne adaptéry, ktoré umožňovali využívanie rôznych kombinácií navzájom – ale adaptér bude vždy len adaptér.

Jednoduchým riešením sa zaistilo, že tento systém bol zrazu vhodný (takmer) pre všetky nástroje. Výhodou bolo aj mimoriadne pevné uchytenie - 12 oporných bodov zaistilo dostatočnú pevnosť uchytenia aj pri narastajúcej výkonnosti strojov a zohľadňovalo aj potrebu rozširujúcej sa ponuky nástrojov, vyžadujúcich pevné uchytenie.

Obr. 3. OIS systém z čelnej (A) a zadnej strany (B)

Obr. 3. OIS systém z čelnej (A) a zadnej strany (B)

Napriek mnohým pozitívam došlo aj tu k rôznym modifikáciám, ktoré do dobre „nastreleného“ projektu vniesli opäť neprehľadnosť.

Napríklad mnohí výrobcovia udávajú pre lepšiu orientáciu informáciu o tom, pre akú značku náradia je vhodné rozhranie nástroja, ktoré si chcete kúpiť (alebo ste si už kúpili). Napriek tomu, že sa značka Vášho náradia nachádza medzi „vyvolenými“, môže sa ľahko stať, že nástroj sa do náradia aj tak nedá uchytiť. Je to preto, lebo tá istá značka môže mať rôzne riešené uchytenia aj v rámci systému OIS – uviesť iba značku teda nestačí, lepšie a istejšie by bolo vymenovať aj konkrétne modely strojov.

Alebo „vymýšľanie“ ďalších perforácií, aj keď 12 bodový OIS štandard je ich súčasťou. Dnes sa môžeme stretnúť s ich rôznymi modifikáciami – najčastejšie sú uvedené na obr. 4.

Obr. 4. Modifikácie OIS

Obr. 4. Modifikácie OIS

Ako vidíte, niektoré sú uzavreté (prvé tri zľava) a niektoré otvorené (dva sprava). Tu treba dať pozor preto, lebo niektoré systémy strojov majú trny s tanierom. Tie môžu byť demontovateľné - upevníte akýkoľvek tvar OIS systému, alebo nedemontovateľné - iba pre otvorené systémy.

V starších systémoch, aj keď išlo o systémy s upínaním OIS, mali náradia rôzne možnosti výmeny nástroja. Dokonca aj dnes ešte existujú také, ktoré používajú k výmene ďalší nástroj – väčšinou inbusový kľúč. Výmena síce trvá dlhšie, ale uchytenie je pevné.

Najpraktickejší výmenný systém pre OIS rozhranie je systém založený na podobnom základe ako pri našom multitoole HERMAN AXMT-1800. Výmena pri troche zručnosti netrvá dlhšie ako 10 sekúnd, nástroj je uchytený veľmi pevne, výmena nevyžaduje žiadne montážne kľúče a všetky modifikácie OIS stopiek príslušenstva, uvedené na obr. 4., upnete bez problémov. Dokonca aj STARLOCK – ale o tom až v ďalších riadkoch. Pozrite si krátke video.

Video: Výmena pílového listu

Čo je rozhranie STARLOCK

Obr. 5. Systém STARLOCK (A), STARLOCK PLUS (B) a STARLOCK MAX (C)

Obr. 5. Systém STARLOCK (A), STARLOCK PLUS (B) a STARLOCK MAX (C)

Spoločnosti BOSCH a FEIN, ktoré toto upínanie spoločne vyvinuli, ho chvália všade, kde sa dá – ale kto by to tak nerobil? Píšu, že „ide o jeden z najvýznamnejších pokrokov v technológii uchytávania nástrojov a príslušenstva pre multifunkčné náradia“.

Iste, toto riešenie výrazne zjednodušuje a urýchľuje výmenu nástrojov – potiaľto súhlasím, ale s tvrdením, že optimalizuje prenos sily pre zvýšenie účinnosti nástroja – hm... nie som presvedčený, že oproti OIS uchytenému v 12-tich oporných bodoch je tento spôsob lepší.

Ale posúďte sami.

Systém STARLOCK má tri verzie (obr. 5). Všetky majú spoločný prvok – rozhranie 3D tvaru:

STARLOCK

Štandardná verzia má priemer stredového otvoru 10,6mm. Môže sa použiť aj pre stroje so systémom STARLOCK PLUS a STARLOCK MAX. A je kompatibilná aj so systémom OIS! Ako dobre to je vymyslené - bingo! Alebo len na prvý pohľad?

STARLOCK PLUS

Je určený pre vyšší prenos krútiaceho momentu a vhodný pre náročnejšie aplikácie. Priemer stredového otvoru je 10,1mm, preto nie je kompatibilný so systémom STARLOCK, ale je kompatibilný so systémom STARLOCK MAX.

STARLOCK MAX

Je navrhnutý pre najnáročnejšie úlohy a poskytuje najvyššiu úroveň prenosu krútiaceho momentu. Priemer stredového otvoru je 9,7mm a nie je kompatibilný so žiadnym iným uchytením.

Vyššie uvedené texty sú prevzaté z webových stránok predajcov, ktorí ponúkajú systémy STARLOCK. Hlavným dôvodom pre takéto členenie je údajne to, aby sa každý nástroj upínal do takého stroja, ktorý ho výkonovo zvládne. Aha!

Čiže do najsilnejšieho uchytenia môžete uchytiť akékoľvek „slabšie“ uchytenie, opačne to nejde. A STARLOCK môžete uchytiť do OIS, ale OIS do STARLOCK už nie.

Inými slovami, všetky náradia s uchytením OIS sú menej výkonné, patria do štandardu a žiadne sa výkonovo nevyrovná akémukoľvek náradiu s uchytením STARLOCK PLUS alebo STARLOCK MAX ? Milwaukee, DeWALT – čo vy na to? Vy predsa nemáte ani STARLOCK PLUS a ani STARLOCK MAX – znamená to, že podľa tejto kategorizácie máte slabšie stroje? Vy ste predsa tí, ktorí sa chcú stále pretekať – a teraz mlčíte?

Tak sa nad tým zamyslime – a opravte ma, keď sa v niektorom tvrdení mýlim.

Čiste komerčná záležitosť, ktorej jediná výhoda je výmena nástroja za 3 sekundy. Iste, OIS sa za 3 sekundy vymeniť nedá, ale za 10 už áno. Stojí tých 7 ušetrených sekúnd za to? Možno niekomu áno, ale neverím, že takých majstrov je veľa. No a ak si niekto kúpi ten najvýkonnejší multitool s uchytením STARLOCK MAX, nič iné ako STARLOCK MAX v ňom nevie použiť.

Tí, ktorí si kúpili náradie s uchytením STARLOCK po krátkom čase zistia, aký veľký je cenový rozdiel medzi porovnateľnými nástrojmi, ale s rozdielnym uchytením. A možno im neostane nič iné, iba si vyrobiť alebo niekde objednať (zatiaľ) nepovolený adaptér OIS/STARLOCK, alebo si prípadne počkajú, kým možno skončí platnosť patentu a potom klesne aj cena. Ale dovtedy veľa šťastia so STARLOCKom, milí priatelia .

No, a nemôžem ešte nedodať, že:

  • 3D tvar je celkom pekný výraz pre kus perforovaného plechu a pochvala pre toho, kto ho vymyslel pri popise systému - zrejme v roku 2010 ešte pojem 3D nebol taký zaužívaný, inak by sa asi pri popise OIS objavilo „2D rozhranie“
  • Ide o rozhranie, ktoré „maximalizuje spojenie medzi náradím a príslušenstvom, zaisťuje efektívny prenos sily a minimalizuje vibrácie“ – takto sa to popisuje na webových stránkach. Myslíte, že STARLOCK MAX bez akýchkoľvek obvodových otvorov a s najmenším priemerom stredového otvoru je najpevnejšie uchytenie?
  • O systéme OIS tvrdil Bosch v roku 2010, že poskytuje bezpečné a spoľahlivé spojenie náradia s nástrojmi. Dnes je to už inak?
Tab. 1. Kompatibilita medzi jednotlivými upínacími systémami

Tab. 1. Kompatibilita medzi jednotlivými upínacími systémami

Čiže, ako môžeme vidieť v tabuľke vyššie, do náradia s upínaním OIS viete upnúť nástroje OIS a STARLOCK. Do náradia s upínaním STARLOCK viete upnúť len STARLOCK. Do náradia s upínaním STARLOCK PLUS viete upnúť STARLOCK a STARLOCK PLUS. A do náradia s upínaním STARLOCK MAX viete upnúť STARLOCK, STARLOCK PLUS a STARLOCK MAX.

Záver

Napriek všetkému, čo ste sa tu dnes dozvedeli, musím konštatovať, že najistejším spôsobom, ako sa nepomýliť pri identifikácii rozhrania medzi Vaším multifunkčným náradím a nástrojom, je nevyhadzovať staré nástroje, ale porovnávať ich stopky s fotografiami pri nákupe (obr. 6).

A ešte jeden spôsob je celkom spoľahlivý. Ak si nie ste istý pri výbere vhodného nástroja pre Vaše náradie, napíšte nám, radi Vám poradíme.

Obr. 6. Ako sa nepomýliť pri výbere listu...

Obr. 6. Ako sa nepomýliť pri výbere listu...

Kľúčové slová: multifunkčné náradia, multitool, upínacie systémy, OIS, STARLOCK, kompatibilita nástrojov

Zdroje:
Interné technické a školiace materiály spoločnosti HERMAN
https://www.tool-rank.com/tool-blog/News/bosch-introduces-the-oscillating-interface-system-standard-20100914781/
https://www.bosch-professional.com/sk/sk/
https://fein.com/sk_sk/


Získať kupón v hodnote 10 € je jednoduché:

1. Ohodnoťte článok
Pridať recenziu

2. Odpovedzte správne na otázky z článku
Spustiť kvíz

Recenzie článku

  1. Jozef

    Slovensko

    Ďakujem za obsiahly výklad, takto majú vyzerať informácie o tak neprehľadnom náradí, resp. nástrojoch akým je multifunkčné náradie. Nedávno som si jeden stroj HERMAN AXMT-1800 zakúpil, až tento článok ma dostal do obrazu a to som si ho musel prečítať dva krát aby mi bolo všetko jasné.

    Odpoveď:
    Ďakujeme za spätnú väzbu. Na základe Vášho podnetu sme sa rozhodli na záver článku doplniť aj tabuľku kompatibility uchytení medzi náradiami a nástrojmi pre rôzne typy multitoolov.

  2. Renáta Sliwková

    Česko

    Jsem ráda, že mi byly vysvětlené uchycení různých multifunkčních nástrojů.

Ďalšie články

Zvoľte si Vašu krajinu
Zvoľte krajinu, kam chcete doručiť Vašu objednávku.
×