Najpoužívanejšie miešacie metly a veda okolo nich
Žijeme vo svete, kedy si komplikujeme život namiesto toho, aby sme ho zjednodušili. Je výber správnej miešacej metly naozaj taká veda? Pozrime sa na základné princípy správneho miešania a zistíme, že stačí dodržiavať jedno jediné pravidlo a dať pozor na jednu jedinú výnimku.
Napríklad stavba rodinného domu je z pohľadu štruktúry stavebných prác a profesií, ako aj z pohľadu použitých materiálov omnoho rozsiahlejšia, ako napríklad stavba priemyselnej haly.
Nové technológie v stavebníctve volajú po potrebe výkonných prenosných miešadiel, s ktorými je možné priamo na stavenisku pripravovať značné množstvá maltových zmesí, vonkajších a štruktúrovaných omietok, tmelov, lepidiel, ale aj fasádnych či disperzných farieb alebo náterových hmôt (obr. 1).
Práve pri stavbách moderných rodinných domov ide o značne široký rozsah rôznych zmesí, počnúc zmesami pre hrubú stavbu, cez lepidlá a škárovacie hmoty pre obklady a dlažbu, až po záverečné maliarske a natieračské práce.
Na tento celý rozsah nám v princípe postačuje jedno jediné, dostatočne výkonné miešadlo zmesi s vhodnými otáčkami.

Obr. 1. Stavebné zmesi a miešacie metly
Dobré miešadlo je síce základ, ale k nemu patrí - najmä s ohľadom na druh miešanej hmoty - vhodná miešacia metla. Avšak pri takom rozsahu rôznorodých hmôt, ako boli spomínané vyššie, nám jeden typ metly stačiť nebude.
Každý materiál vyžaduje na miešanie inú miešaciu metlu

Obr. 2. Obdĺžnikový (A) a kruhový (B) prierez ramena
miešacej metly
Ide o časté tvrdenie firiem špecializovaných na miešadlá zmesí a miešacích metiel. Poďme sa na toto tvrdenie pozrieť bližšie, pretože pravdou je, že k dispozícii sú miešacie metly rôzneho tvaru a prevedenia.
Miešacie metly sa vyrábajú v dvoj-, troj- alebo aj viacramennom prevedení. Rameno môže mať obdĺžnikový alebo kruhový prierez a je stočené do špirály (obr. 2).
Výhodou obdĺžnikového prierezu je lepší tvar záberovej plochy pri miešaní, kruhový prierez je zase masívnejší, zvládne väčšie zaťaženie a pri miešaní sa tvorí menej vzduchových bublín.
Ale podstatné je niečo celkom iné.
V prvom rade si musíme uvedomiť, že pri jednovretenových miešadlách sa vreteno – teda miesto, kde je pripojené miešadlo – otáča vždy doprava.
Na prvý pohľad rovnaké miešacie metly (obr. 3) sa však v jednej veci zásadne líšia. Pozrite si ich pozornejšie – majú opačne orientované stočenie špirál!
Tie, ktoré dopravujú miešaný materiál smerom nahor, sú vhodné pre husté hmoty s vysokou viskozitou (obr. 3 A). Metly sa pri práci zavrtávajú do miešanej hmoty, sedimenty jednotlivých zložiek sú ťahané smerom nahor (k hladine). Zároveň zabraňujú, aby nezostali vzduchové bubliny na dne - a aby sa tam ani žiadne nedostali. Takéto metly sa nazývajú aj pravotočivé a približne 60-65% všetkých metiel pre bežné stavebné materiály sú práve tieto. Typickým predstaviteľom je miešacia metla HERMAN DR-10 na miešanie lepkavých a hustých stavebných zmesí, napríklad rôznych druhov maltových zmesí, vonkajších a štruktúrovaných omietok, betónu, tmelov, lepidiel a pod.
Obr. 3. Dva základné druhy miešacích metiel
Tie miešacie metly, ktoré tlačia miešaný materiál smerom nadol, sú vhodné pre hmoty s nízkou viskozitou, teda kvapalné, riedke hmoty (obr. 3 B). Nezavŕtavajú sa síce do miešanej hmoty, avšak miešajú bez toho, aby dochádzalo k prílišnému rozstrekovaniu. Prípadné vzduchové bubliny, ktoré mohli byť vmiešané pri tlaku miešaného materiálu smerom nadol, môžu po namiešaní v riedkej zmesi vystúpiť na povrch – najmä ak je hmota dostatočne riedka a bubliny sa vedia „predrať“ na povrch. Takýto typ metiel má na stavbách využitie 25-30%. Nazývajú sa aj ľavotočivé, napríklad HERMAN DR-11 vhodné pre miešanie fasádnych a disperzných farieb, náterových hmôt, riedkych cementových zmesí a pod.
Týmito dvoma miešacími metlami je pokrytých 85-95% prípadov v bežnej stavebnej praxi.
Takže základné pravidlo znie:
Pri miešaní hustých hmôt voľte metlu, ktorá dopravuje miešaný materiál smerom nahor – pri miešaní riedkych hmôt je to opačne.
Smer stočenia špirály rozhoduje, či pri pravotočivom pohone miešadla tlačí metla miešaný materiál od hladiny zmesi smerom ku dnu nádoby alebo naopak - od dna nádoby smerom nahor k hladine zmesi.
Pri konečnom rozhodnutí, ktorú metlu použiť, však samozrejme hrajú úlohu aj zvolené otáčky stroja a výška hladiny zmesi. Takže napríklad, keď miešate riedke zmesi a nemáte k dispozícii ľavotočivú metlu, môžete si pomôcť nižšími otáčkami (ak Vám to štruktúra zmesi dovoľuje), alebo zvoľte hlbšie vedro .
Oba typy miešacích metiel majú v mieste styku s dnom miešacej nádoby krúžok chrániaci nádobu pred poškodením.
Sú tu ešte špeciality, ktoré stoja aspoň za zmienku - napríklad čo s riedkymi hmotami, ktoré musíme miešať metlou, ktorá tlačí miešanú hmotu od hladiny ku dnu spolu so vzduchovými bublinami, ktoré sú niekedy nežiadúce?
Takýchto prípadov nie je na stavbe veľa. Niekedy sú na ich miešanie potrebné aj špeciálne miešadlá zmesí so špeciálnymi metlami. Ide najmä o niektoré druhy živicových zmesí. Takýmito zmesami sa však zaoberajú najmä špecializované firmy. Ak ste však postavení pred takúto úlohu, nepomôže Vám nič iné, ako si preveriť u výrobcu, aké miešadlo použiť.

Obr. 4. Vrtuľová (A) a klietková (B) metla
Toto je tá výnimka, na ktorú si treba dať pozor – zabrániť vzniku vzduchových bublín tam, kde je to nežiadúce.
Ak by ste však predsa len boli v úzkych, ide v princípe o dva typy miešacích metiel (obr. 4), ktoré Vám môžu pomôcť.
Vrtuľová miešacia metla (obr. 4 A) má dve protismerne nastavené lopatkové kolieska. Je vhodná na dokonalé miešanie farieb, pričom horné koleso ženie zmes dole, spodné hore. A pre materiály, ktoré sa nemajú pri miešaní príliš prevzdušniť – napríklad živicové nátery – dobre poslúži klietková metla (obr. 4 B). Ramená z guľatiny nevťahujú do zmesi vzduch ako ploché lopatky. Vzhľadom k tomu, že sa používajú pri bežných stavbách veľmi zriedka, v ponuke ich nemáme.
Ak majú na stopke vonkajší závit M14, určite ich uchytíte aj do nášho miešadla HERMAN BXR-10.
Systémy uchytenia miešacích metiel
Dôležitým faktorom pri výbere metly je jej systém uchytenia v miešadle. Na trhu sú k dispozícii metly so šesťhrannou stopkou, označované ako HEX 13 alebo HEX 10 (obr. 5 A), ktoré je možné uchytiť do skľučovadiel vŕtačiek.
Za „neduh“ považujeme aj metly so stopkou SDS-plus (obr. 5 B), kde sa jedná o podobný problém. Výrobcov miešacích metiel zrejme nezaujíma, ako pri miešaní hustých zmesí vŕtačkou trpí motor. U serióznych výrobcov elektrických ručných náradí takéto metly ťažko nájdete.
Obe tieto uchytenia treba preto považovať za provizórium, ktoré možno má šancu na úspech v domácich podmienkach na miešanie hmôt nízkej viskozity, malých hmotností a najmä ak nároky na kvalitu premiešania komponentov nie sú vysoké.
Najčastejšie zakončenie stopiek metiel pre miešadlá zmesí sú so závitom M14 (obr. 5 C). Jednoduché a stabilné prevedenie, ktorého nevýhodou je iba nutnosť použitia dodatočného náradia – vidlicových kľúčov – pri ich výmene. Nepoznám však stavebníka, ktorý niekoľkokrát denne mení miešaciu metlu, takže toto riešenie je všeobecne zabehnuté a akceptované.

Obr. 5. Stopky miešacích metiel
Rýchlejšiu výmenu metly bez použitia dodatočného nástroja umožňuje systém „Hexafix“ alebo „Fastfix“ (obr. 5 D). Nevýhodou je, že musíte mať aj vreteno miešadla zmesi s takýmto uchytením – alebo si kúpite adaptér (obr. 5 E).
Záver
Nechcem nikoho poučovať o čistote miešacej metly, o čistote pracoviska, ani o priemere metly vo vzťahu k hmotnosti miešaného materiálu a ani o tom, že je dôležité dodržiavať napríklad odporúčané dávkovanie vody.... každý stavbár iste vie, o čom hovorím.
Zdôrazním však jednu vec – a tou je dĺžka doby miešania.
Mnohí výrobcovia zmesí ho uvádzajú na obale alebo v technických listoch – a to je veľmi správne. Najmä pri práškových zmesiach sú údaje o trvaní miešania veľmi dôležité. Často nájdete časové rozmedzie, napríklad 8-10min. Ten prvý údaj znamená, že zmes máme miešať aspoň 8 minút, radšej sa však držme hornej hranice, výrobca ju nenapísal náhodou. Skúste niekedy skontrolovať obkladača, ako dlho mieša lepidlo. Často ani nebude merať čas. Po piatich minútach miešadlo vypne – hoci doporučená doba miešania je 8-10min - pretože zmes sa mu zdá na pohľad dostatočne premiešaná. Doporučené časové rozmedzie je potrebné pre prebehnutie určitých chemických reakcií. Stavebné materiály a práca dnes nie sú také lacné, aby sme si mohli dovoliť opadaný obklad len preto, lebo niekto nemiešal lepidlo správnou metlou so správnymi otáčkami dostatočne dlhú dobu.
Kľúčové slová: miešanie zmesí, miešacia metla, miešadlo zmesí, stavebné zmesi, pravotočivá metla, ľavotočivá metla, husté, riedke, viskózne
Zdroje:
Interné technické a školiace materiály spoločnosti HERMAN
https://www.eibenstock.com/images/downloads/engl/MischProfis%20ENG%20web.pdf
Renáta Sliwková –
Princip míchadel je krásně vysvětlený. Článek je pro nás velmi přínosný.
Ľubomír Harčarik –
Skveli článok uvidím ked kupim miesacie metli
Som zo značkou spokojny