Nie ste prihlásený
Prihlásenie Registrácia

Sekáče do elektropneumatických kladív

Sekanie má tradíciu - kladivo a dláto boli jednými z prvých nástrojov. Aj keď v dávnych dobách naši predkovia nevedeli nič o „nejakých“ uhloch ostria sekáčov - a keby aj vedeli, nevedeli by ich ostriť. Zo skúseností, dediacich sa z pokolenia na pokolenie však prišli na to, ako so sekáčmi čo najefektívnejšie pracovať.

Kladivo ako jedno z najstarších ručných náradí je už dnes na stavbe nahradené iným kladivom. Klasické kladivo a dláto ostalo aktuálne iba pre úzku skupinu remesiel a modriny na ľavej ruke stavbárov dnes už ani nevidieť. Namiesto manuálnych úderov na hlavu sekáča využívame elektropneumatický príklep a dnes sa bežne dostupné „kladivá“ – teda sekacie, búracie, kombinované či iné elektrické ručné náradia - líšia iba výkonom, hmotnosťou, účelom použitia či rôznymi upínacími systémami.

Technické vymoženosti smerujúce k uľahčeniu práce napredujú aj v tak zdanlivo nezaujímavej oblasti, akou je sekanie na stavbách. Mnohí si tieto práce spájajú iba so špicatým, plochým alebo lopatkovým sekáčom, ktoré sú síce najpoužívanejšie, ale nie vždy najefektívnejšie. Dnes máme k dispozícii celú škálu rôznych sekáčov (obr. 1) určených často pre špeciálne úkony. Niektoré zo súčasných typov si predstavíme postupne krok za krokom.

Obr. 1. Rôzne druhy sekáčov pre elektropneumatické kladivá

Obr. 1. Rôzne druhy sekáčov pre elektropneumatické kladivá

Sekáče a ich najbežnejšie stopky

Obr. 2. Najčastejšie stopky sekáčov

Obr. 2. Najčastejšie stopky sekáčov

Sekáče, o ktorých je reč, sa používajú v elektropneumatických kladivách a asi netreba pripomínať, že ich stopky musia byť kompatibilné s upínacími systémami kladív. Najčastejšie ide o stopky (obr. 2) vhodné pre upínacie systémy SDS-plus (Ø10mm) a SDS-max (Ø18mm). Vzhľadom na to, že sa jedná o upínania v malých alebo stredne ťažkých kladivách, aj ponuka sekáčov s týmito stopkami je najširšia. V triede búracích kladív, teda kladív vo vyššej váhovej kategórii, sú populárne mohutnejšie stopky väčších priemerov, a to s 28mm šesťhranom a 30mm šesťhranom. Tu je výber sekáčov skromnejší, pretože búracie kladivá s hmotnosťou 15kg a viac sú určené pre sekanie horizontálnych plôch – preto sa v tejto kategórii stretnete najmä s tradičným špicatým, plochým alebo lopatkovým sekáčom.

Existujú aj iné typy stopiek – viac si povieme v niektorom z ďalších článkov.

Špicatý, plochý a lopatkový sekáč

Aj keď sú (a zrejme aj dlho budú) tieto tri typy sekáčov najviac používané, nezaškodí si v skratke zopakovať technológiu správneho sekania, aj keď si každý myslí, že nie je nič jednoduchšie.

Zásady si vysvetlíme na práci s búracím kladivom HERMAN BXM-50 a špicatým sekáčom. S príklepovou energiou 45J pri počte príklepov 1500/min zručný pracovník s dobrou fyzickou kondíciou rozdrví za zmenu viac ako 10 ton betónu. Neveríte? Vyskúšajte si to na vlastnej koži .

Vychádzame z predpokladu, že máme správne naostrený sekáč, ktorého ostrie v prestávkach kontrolujeme a aspoň raz za hodinu namažeme stopku sekáča vhodným mazacím tukom. Vieme aj to, že pri sekaní teplota na špičke a stopke môže byť aj viac ako 200°C a preto sa nečudujeme, že tuk zohriaty na takúto teplotu mení skupenstvo na kvapalné a steká po stopke k špičke, pretože tak to má byť.

Sekať začíname 80-100mm od okraja (obr. 3 A), pod 70° až 80° uhlom k povrchu betónu a hrot nasmerujeme k okraju. Keď ide sekáč do záberu, nakláňame kladivo vo väčšom uhle smerom k 90° a odlomíme tak materiál (obr. 3 B). Nič nezískate, ak „pichnete“ sekáč do väčšej vzdialenosti – aj keď je pravdou, že 80-100mm je orientačná vzdialenosť a závisí nielen od tvrdosti, pevnosti či zrelosti betónu, ale aj od príklepovej energie kladiva. V prípade výstuže veďte sekáč vždy proti okraju materiálu, nie proti výstuži (obr. 3 C).

Obr. 3. Správny postup pri sekaní

Obr. 3. Správny postup pri sekaní

Sekáč špicatý (obr. 4 A) je jediný sekáč, ktorému je jedno, v akej polohe ho založíte do upínacieho systému – pri ktoromkoľvek inom sekáči sa už musíte zamyslieť nad najvhodnejšou polohou pre daný druh práce.

Kinetická energia príklepu je koncentrovaná do jedného bodu – do jeho špičky, preto sa týmto sekáčom prenesie najväčšia sila úderu do obrábaného materiálu – je však aj najviac namáhaný. Výhodná je verzia „waved“ – zvlnený tvar časti sekáča v blízkosti ostria napomáha zachovaniu klinovitého tvaru špičky, ľahšie sa uvoľní pri zovretí v betóne a lepšie odvádza teplo. Máme ho k dispozícii so stopkou vhodnou pre vŕtacie kladivá SDS-plus aj SDS-max.

Používa sa pre odkrývanie výstuží, sanácie škár, vysekávanie otvorov v betóne, murive a podobných stavebných materiáloch. V malých kladivách umožňuje precíznu prácu, vo väčších je efektívny pre demolačné práce.

Obr. 4. Sekáč špicatý (A), plochý (B) a lopatkový (C)

Obr. 4. Sekáč špicatý (A), plochý (B) a lopatkový (C)

Sekáč plochý (obr. 4 B) je taktiež veľmi účinný - kinetická energia príklepu je koncentrovaná do malej šírky ostria, ktorá iba nepatrne presahuje hrúbku drieku. Preto je práca aj týmto sekáčom veľmi efektívna. Verzia „wawed“ so všetkými výhodami je aj tu k dispozícii ako HERMAH MH-21 Flat Waved pre kladivá SDS-plus a HERMAH MH-31 Flat Waved pre kladivá SDS-max.

Na rozdiel od plochého sekáča šírka ostria lopatkového sekáča (obr. 5 A) výrazne presahuje hrúbku drieku. Jeho ostrie je symetrické podobne ako pri plochom sekáči, kinetická energia je však už rozložená do väčšej plochy, čo umožňuje odoberať materiál vo väčšom rozsahu. Je preto obzvlášť vhodný na odstraňovanie omietok, zatvrdnutých vrstiev lepidla a nečistôt, betónových výstupkov z protihlukových panelov alebo výstupkov po odstránení debnenia, na čistenie oceľových plôch od zvyškov betónu alebo iných stavebných materiálov a pod. K dispozícii je HERMAH MH-21 Spade Waved pre kladivá SDS-plus a HERMAH MH-31 Spade Waved pre kladivá SDS-max.

Obr. 5. Lopatkový sekáč (A) a sekáč na dlažbu a obklad (B)

Obr. 5. Lopatkový sekáč (A) a sekáč na dlažbu a obklad (B)

Špeciálnou verziou lopatkového sekáča je sekáč na dlažbu a obklad (obr. 5 B).

Od plochého sekáča sa líši ergonomicky zakrivenou pracovnou časťou pre optimálny pracovný uhol, ako aj asymetrickým ostrím, umožňujúcim ľahšie sa dostať pod dlaždicu alebo obklad a tým výrazne zvyšuje efektivitu práce pri takýchto úkonoch oproti iným druhom sekáčov.

Primárne je teda určený najmä pre renovačné práce súvisiace s odstraňovaním nepotrebnej dlažby a obkladov, ale aj zatvrdnutého lepidla, nečistôt a pod. z pevných podkladov (betón, murivo a pod.).

Prehľad o použití špicatého, plochého a lopatkového sekáča, ako aj sekáča na dlažbu a obklady si môžete pozrieť v krátkom videu 1.

Video 1

Trojica špecialistov na žľaby

Ergonomicky naklonená pracovná časť polkruhového tvaru vydutého sekáča (obr. 6 A) - niekedy nazývaný aj ako kanálový sekáč - umožňuje vysekávať úzke drážky (kanáliky) do betónu a muriva pre potrubia, káblové vedenia a pod. Je účinným pomocníkom aj pri vysekávaní žľabu medzi dvoma zárezmi diamantovými kotúčmi zhotovenými napr. drážkovacou frézou. Je vhodný najmä pre hrubé vysekávanie, prednosťou je možnosť použitia nielen do muriva, ale aj do betónu.

Vydutý sekáč s bočnými výbežkami (obr. 6 B) má taktiež ergonomicky naklonenú pracovnú časť polkruhového tvaru. Bočné výbežky výrazne zabraňujú vylomeniu okrajov žľabu. Je určený najmä na vysekávanie do tehly, pórobetónu a iných mäkších stavebných materiálov. Ak nie sú príliš veľké nároky na ostré hrany žľabu, nie je nutné pri takýchto stavebných materiáloch vykonávať zárezy diamantovým kotúčom.

Obr. 6. Špecialisti na žľaby: sekáč vydutý (A), vydutý s bočnými výbežkami (B) a vydutý s krídelkami (C)

Obr. 6. Špecialisti na žľaby: sekáč vydutý (A), vydutý s bočnými výbežkami (B) a vydutý s krídelkami (C)

Sekáč vydutý s krídelkami, nazývaný aj ako krídlový sekáč (obr. 6 C) je v podstate konštruovaný rovnakým spôsobom ako vydutý sekáč, má však postranné „krídla“. Jeho prednosťou je možnosť nastavenia hĺbky kanálu opornou plochou (postrannými krídelkami) a uhlom nábehu, ktorý možno meniť sklonom sekáča – teda sklonom búracieho kladiva. Vhodný je pri vysekávaní žľabov napríklad vo vápennopieskových tehlách.

Krátke video 2 zachytáva prácu týchto troch sekáčov pri rôznych pracovných úkonoch.

Video 2

Dvojica sekáčov na škáry a trhliny

Zubovitý sekáč (obr. 7 A) je vhodný na všeobecné renovačné práce, najmä na odstraňovanie malty zo škár, uvoľňovanie neporušených tehál z muriva, čistenie betónových plôch od malty, hrubých vrstiev lepidla alebo malty, na opracovanie výstupkov a odstraňovanie prebytočného betónu v okrajovej oblasti betónových plôch a pod. S hrúbkou pracovnej časti 8mm si ľahko poradí s akoukoľvek bežnou škárou. Zubovitý sekáč HERMAN MH-24 Toothed je určený pre kladivá s upínaním SDS-plus a HERMAN MH-34 Toothed pre SDS-max.

Pre podobné pracovné úkony je vhodný sekáč na škáry a trhliny (obr. 7 B), nazývaný aj injektážny sekáč. Má špeciálny tvar pracovnej časti a je ideálny na odstraňovanie malty medzi tehlami, tvárnicami a pod., kedy je potrebné ich odstránenie bez poškodenia. Pomôže aj pri búraní obkladov, odstraňovaní vrstiev omietky a dobre sa ním strhávajú obkladačky. V našej ponuke ho nájdete v prevedení SDS-plus pod názvom HERMAN MH-35 Jointed.

Oba sekáče sú zachytené v akcii vo videu 3.

Obr. 7. Zubovitý sekáč (A) a sekáč na škáry a trhliny (B)

Obr. 7. Zubovitý sekáč (A) a sekáč na škáry a trhliny (B)

Video 3

Pre úplnosť spomeňme ešte jeden typ sekáča, aj keď je málo používaný a zriedka sa spája s elektropneumatickým náradím.

Vyrába sa iba so stopkou SDS-plus pre ľahké kladivá – ide o ploché dláto do dreva HERMAN MH-28 Wood (obr. 8).

Je vhodný pre hrubé obrábanie obrobkov z mäkkého a stredne tvrdého dreva, napríklad pri výrobe tesárskych spojov v strešných hranoloch, čistenie drevených žľabov alebo kútov, ale aj na vylamovanie starých okenných rámov a pod. Viac sa o ňom dočítate tu.

Obr. 8. Dláto do dreva so stopkou SDS-plus

Obr. 8. Dláto do dreva so stopkou SDS-plus

Záver

V dnešnej dobe je nedostatok kvalifikovaných pracovníkov a týka sa to aj stavebného odvetvia. Navyše, cena práce je vysoká. Použitie správnych nástrojov určených pre špecializované úlohy vedie k vyššej efektivite a kvalite práce, preto sa investícia do týchto nástrojov oplatí a vráti sa Vám veľmi rýchlo.

Kľúčové slová: sekáče, elektropneumatické kladivá, sekacie kladivo, búracie kladivo, druhy sekáčov, SDS-plus, SDS-max, ako vybrať sekáč, stavebné náradie, sekanie muriva, sekanie drážok, búracie a sekacie práce, odstránenie starej omietky, odstránenie obkladu

Poznámka: označenie SDS-plus a SDS-max je ochrannou známkou firmy Robert Bosch GmbH, Stuttgart, BRD

Zdroje:
Interné technické a školiace materiály spoločnosti HERMAN



Warning: Undefined array key "typ_akcie" in /data/e/3/e3d9d9c5-735f-4972-b478-cbc66e63839b/herman.sk/web/blog-inc.php on line 227
Pridať komentár

Komentáre k článku Pridať komentár

    Článok zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

Ďalšie články

Zoznámte sa s bezuhlíkovým motorom

Čo myslíte, je bezuhlíkový motor oprávnene čoraz viac používaný v akumulátorových náradiach ? Z hľadiska výkonu a údržby predstavuje tento motor významný pokrok. Aby sme pochopili princíp fungovania bezuhlíkového motora, musíme si najskôr vysvetliť, ako funguje jeho predchodca - uhlíkový motor.

Zvoľte si Vašu krajinu
Zvoľte krajinu, kam chcete doručiť Vašu objednávku.